Quantcast
Channel: 125 na kat b – Jednoślad.pl
Viewing all 75 articles
Browse latest View live

Kymco i skutery 125 na kat. B prawa jazdy. Co wybrać? (Cz. 5)

$
0
0

Motor-Land, ze względu na ogromne zainteresowanie skuterami Kymco 125 (niespodziewana zmiana przepisów) wprowadził w tym sezonie wiele nowości. Sprawdźmy całe portfolio importera model po modelu.

Kymco Agility City 125/Naked, cena brutto: 6 300zł
Klasyka gatunku od Kymco i zarazem najtańsza propozycja tajwańskiego producenta.

Kymco LIKE 125, cena brutto: 7 200zł
Retro skuter o pojemności 125 ccm, wykonanie i prowadzenie niemal zachwyca, co potwierdziliśmy w teście Skuterowo.com:

Kymco Agility R16+, cena brutto: 7 500zł
Sportowa ewolucja klasycznego Agility, wygląda o niebo lepiej.

Kymco DOWNTOWN 125I ABS, cena brutto: 14 900zł
Mniejsza wariacja modelu 300i, różnice? Prócz silnika nie ma żadnych.

Kymco People GT 125i, cena brutto: 11 500zł
Mniejszy przyjaciel wersji 300i, cena? Kusząca.

Kymco Yager 125, cena brutto: 9 700zł
Czyli inaczej Kymco New Dink 125, większy brat wariantu 50 ccm.

Kymco People ONE 125i, cena brutto: 8 900zł
Jedna z najświeższych konstrukcji Tajwańczyków.

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/


Polscy dziennikarze nie rozumieją ustawy o moto 125 ccm na kat. B.

$
0
0

Szlag mnie trafia kiedy spotykam się w “niemotocyklowych” tytułach ze wzmiankami dotyczącymi nowej ustawy, która wchodzi w życie w tę niedzielę. Myślę tutaj zwłaszcza o głośnych przeciwnikach szukających argumentów na siłę.

Poziom przygotowania merytorycznego przed publikacją własnej opinii moim zdaniem często jest poniżej krytyki. Przyznam nawet, że w tym momencie odczuwam dozę irytacji. Dlaczego? Jestem po lekturze działu moto portalu Interia.pl. W artykule zatytułowanym “Motocyklem na kategorię B. Trup będzie słał się gęsto!” autor “Polski Kierowca” wyraża swoje przemyślenia dotyczące nadchodzących zmian. Według niego jednym z argumentów “przeciw” jest fakt iż kierowcy kategorii B będą mogli jeździć takimi motocyklami, które rozpędzają się do 100 km/h w 10 sekund. Przetarłem oczy ze zdumienia. W ile? Wszystko wyjaśniło się akapit niżej.

Warto wiedzieć, że taki motocykl o pojemności do 125 cm³, np. Honda NSR 125, osiąga prędkość maksymalną 160 km/h, a do setki dochodzi w czasie około 8 sekund.

Wydaje mi się, że chyba nie mówimy o tej samej ustawie. Pojazd rozpędzający się do 160 km/h, przekraczając setkę w 8 sekund nie może być prowadzony przez właściciela prawa jazdy kat. B. Jest to bardzo zły przykład do zilustrowania ewentualnego problemu. Dlaczego? Ponieważ nowelizacja prawa o której mowa wprowadza pewne ograniczenia. Moc silnika nie może przekraczać 11 kW oraz stosunku mocy do masy 0.1 kW/kg masy własnej pojazdu. Zadanie domowe nie zostało w należyty sposób odrobione przez co szerokie grono czytelników portalu Interia.pl zostaje wprowadzona w błąd. Takie merytoryczne wpadki powinno się weryfikować. Podpowiem autorowi, aby nie musiał szukać – Honda NSR 125 ma 21 kW mocy. Należało to sprawdzić.

To tak jakbym ja protestował przeciwko sprzedaży w sklepie widelców, ponieważ w 1993 roku w markecie Społem w Warszawie doszło do groźnego dźgnięcia niewinnego człowieka. Kupujesz widelec na własną odpowiedzialność, bo ten przedmiot (jak każdy) może być niebezpieczny jeśli trafi na nieodpowiedzialnego użytkownika.

To w moim przekonaniu nadużycie, straszenie ludzi i brak dziennikarskiej kompetencji. Obowiązkiem takiego jest sprawdzać, weryfikować i szukać źródeł na poparcie swoich tez. Nie popieram w opisywanym artykule również wielu innych fraz, sugerujących np. że 92 letni, niepełnosprawny sąsiad również zasili grono motocyklistów, albo, że cała ta ustawa to wynik kolesiostwa.

Przypomnę tylko, że podobne przepisy od lat obowiązują w większości krajów Europy bez znacznego uszczerbku dla bezpieczeństwa drogowego. Nie, to nie my Polacy to wymyśliliśmy, też warto o tym wiedzieć.

Polski Motocyklista.

Fot: Interia.pl

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

54% posiadaczy motocykli 125 jeździ nielegalnie na prawie jazdy kat. B

$
0
0

Mimo to liczba wypadków z udziałem motocyklistów w okresie do końca lipca nie wzrosła. Skuterowo.com przeprowadziło badania wśród właścicieli motocykli 125 ccm posiadających prawo jazdy kat. B, jeżdżących pomimo trwania okresu przejściowego i zestawiło ich wyniki z policyjnymi statystykami – zabici oraz ranni.

Skuterowo.com kilka dni temu zapytało: Czy jeździłeś/jeździsz na skuterze/motocyklu 125 ccm mimo, iż przepisy nie weszły jeszcze w życie? Udział w tej ankiecie wzięło 1057 osób.

Jazda na 125 ccm a data wejścia ustawy   Formularze Google
Pytanie oczywiście zostało zadane w kontekście nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami i kierowane do osób, które w domyśle nie posiadają innych uprawnień, np. kat. A czy A1 prawa jazdy.

Czy mimo to w okresie do końca lipca 2014 daje się zauważyć rosnącą liczbę wypadków z udziałem motocyklistów? 

Naszym zdaniem nie. Choć dane za sierpień mogą okazać się nieco bardziej miarodajne. Jednak na ten moment z oczywistych względów są niedostępne.

Liczba wypadków, zabitych oraz rannych motocyklistów w okresie I-VII 2014.

  Liczba Wypadków Liczba Zabitych Liczba Rannych
 SUMA 620 85 654
Gwałtowne hamowanie 12 0 12
Jazda po niewłaściwej stronie drogi 8 1 10
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu 345 56 349
Nieprawidłowe: cofanie 0 0 0
Nieprawidłowe: omijanie 8 0 10
Nieprawidłowe: przejeżdżanie przejścia dla pieszych 10 3 13
Nieprawidłowe: przejeżdżanie przejścia dla rowerów 1 1 1
Nieprawidłowe: skręcanie 6 0 6
Nieprawidłowe: wymijanie 9 3 8
Nieprawidłowe: wyprzedzanie 102 14 113
Nieprawidłowe: zatrzymywanie, postój 0 0 0
Nieprawidłowe: Zawracanie 1 0 1
Nieprawidłowe: zmienianie pasa ruchu 4 0 4
Nieprzestrzeganie innych sygnałów 2 0 2
Nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu 11 1 11
Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 31 2 36
Niezachowanie bezp. odl. między pojazdami 59 4 64
Wjazd przy czerwonym świetle 8 0 11
Zmęczenie, zaśnięcie 3 0 3

 

* dane SEWIK na dzień 12.08.2014 r.

Dokonując porównania siedmiu miesięcy tego roku w stosunku do całego sezonu 2013 widzimy dość spory spadek. W 2013 roku motocykliści uczestniczyli bowiem w 2 210 wypadkach, zginęło w nich 242 kierujących motocyklami oraz 11 ich pasażerów, a 1 808 motocyklistów i 267 pasażerów zostało rannych. Z winy motocyklistów zaistniało 967 wypadków, zginęło w nich 146 osób, a 958 osób doznało obrażeń ciała. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to:

• niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 565 wypadków,
• nieprawidłowe wyprzedzanie – 141 wypadków,
• nie zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 87 wypadków.

Oczywistym pozostaje konieczność śledzenia danych w sierpniu oraz wrześniu bieżącego roku. Mimo to można jednak przyznać iż dotychczasowe dane napawają optymizmem.

Znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami wchodzi w życie w najbliższą niedzielę, 24 sierpnia 2014 roku.

Sprawdź również nasze nowe forum: Motocykle i Skutery 125 ccm

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Honda NSR 125: 125tki też mają blokady. Czy warto je zdjąć?

$
0
0

Honda NSR 125 to absolutny hit japońskiej myśli technicznej. Super design, powalające osiągi (jak na 125 ccm) i legendarna jakość. Tej motocykl był i jest marzeniem ogromnej rzeszy jednośladowców. Niestety jego produkcja zakończyła się w 2003 roku.

Pozostaje zatem rynek używanych NSR 125. Zyskała na popularności przez co jest rozchwytywana na rynku wtórnym. Wszystko dzięki nowej ustawie o 125 ccm na kat. B.

Honda NSR 125 charakteryzowała się doskonałą trakcją zarówno na torze wyścigowym i na ulicach, które jak wiadomo nie są zbytnio równe. Ponadto jej zawieszenie było tak skonfigurowane, że w jeździe codziennej nie narzekano na jego zbytnia twardość.
Firmy tuningowe widząc popularność klasy 125ccm zaczęły robić zestawy podwyższające osiągi. Oczywiście do Hondy również. Z założonym takim zestawem silnik miał pojemność 160 ccm i moc około 40 KM. Prędkość maksymalna potrafiła wzrosnąć do około 180 km/h.

Jednak i bez tego Honda NSR 125 miała 21kW/28KM przy 10500 obr/min. Ogromna moc oraz bardzo wysoko ustawiony poziom odcięcia powodowała, że seryjnie motocykl rozpędzał się do 160 km/h! Robi wrażenie, prawda? Niestety tutaj pojawia się problem – taki motocykl nie spełnia wymagań stawianych przez kategorię A1 oraz B.

Japończycy zaczęli dusić Hondę NSR 125.
Ze względów prawnych konieczne było fabryczne blokowanie silnika na rynek europejski do 15 KM/11kW. Prędkość spada przez to do 120 km/h (i tak sporo). Mimo to (zwłaszcza teraz) można w Polsce spotkać egzemplarze bez kagańca.

Pierwsza grupa używanych motocykli Honda NSR 125 to motocykle spoza Europy. Zarówno w wyciągu z homologacji oraz w dowodzie rejestracyjnym widnieje 21 kW. Zakup takiego motocykla to wyrzucenie pieniędzy w błoto o czym już pisaliśmy w Skuterowo.com. W razie kontroli, w sytuacji kiedy jeździmy taką 125 ccm na kategorii B zostaniemy potraktowani jak ktoś bez uprawnień. To samo nas czeka w razie wypadku. Nie mamy prawa jeździć tak mocnym jednośladem bez kat. A lub A2.

Druga grupa to motocykle Honda NSR 125 z homologacją na 15 KM. Patrząc po samych papierach wszystko się zgadza. Pojazd jednak nie ma blokad, ponieważ zostały one po prostu usunięte. To prosty zabieg – NSRka ma zazwyczaj blokady na module, wydechu oraz gaźniku.

Co ryzykujemy jazdą motocyklem 125 ccm bez blokad. Też całkiem sporo. Policja nie uwierzy, że pojazd o mocy 11 kW rozpędza się do 160 km/h pod wpływem sprzyjających wiatrów. Dodatkowo w razie kolizji/wypadku ubezpieczyciel na wniosek rzeczoznawcy może zarządzać od nas zwrotu wszystkich strat, również tych na ludzkim ciele. To dokładnie tak samo jak jazda bez ubezpieczenia OC.

Pytanie czy to się opłaca? Dla tych kilku dodatkowych koni mechanicznych naszym zdaniem nie, jednak możecie się z tym nie zgodzić.

Sprawdź również nasze nowe forum: Motocykle i Skutery 125 ccm

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Od niedzieli nowe przepisy dla 125 ccm. Dla 50 ccm nic się nie zmienia

$
0
0

Znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami wchodzi w życie w najbliższą niedzielę, 24 sierpnia 2014 roku. Na jej mocy każdy kto ma prawo jazdy B od trzech lat będzie mógł jeździć motocyklem 125 ccm bez dodatkowych egzaminów, kursów czy szkoleń.

Pytacie nas jednak w komentarzach oraz na redakcja@skuterowo.com o losy związane z motorowerami/skuterami 50 ccm na skutek nowelizacji prawa. Nie potwierdzamy następujących plotek szeroko szerzonych po sieci, a brzmią one w następująco:

1. Po 24 sierpnia nie będzie obowiązywać prawo jazdy AM. Bzdura.
2. Nowa ustawa przywraca kartę motorowerową. Nieprawda.
3. Nowelizacja zabroni podróżować motorowerem wszystkim, którzy dotychczas mogli to robić ponieważ ukończyli 18 rok życia przed wejściem przepisów o AM (2014 rok). Mit.
4. Mając kategorię AM dłużej, niż 3 lata będę mógł jeździć na motocyklu 125. Kłamstwo.

Co zmienia nowa ustawa o 125 ccm na kat. B? Dodano do punktu czwartego ustawy tylko tyle, albo aż tyle:

4) (…) (prawo jazdy) (…) kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.” 

Sprawdź również nasze nowe forum: Motocykle i Skutery 125 ccm

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Pilne: Ustawa o motocyklach 125 ccm na prawo jazdy B weszła w życie

$
0
0

Nasz zegar przestał odmierzać czas. Dokładnie o północy weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o kierujących pojazdami z dnia 26.06.2014. Oznacza to początek rewolucji na polskich drogach. Od tej chwili każdy kierowca posiadający prawo jazdy kat. B od minimum 3 lat może prowadzić motocykl o poj. do 125 ccm bez dodatkowych egzaminów.

Nowelizacja niesie w sobie wiele zmian jednak z punktu widzenia miłośników dwóch kółek najistotniejsza zmiana zawiera się w artykule 1 ustawy:

Art. 1.
W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 6:
(…)
4) prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.(…)
Art. 15.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia (w Dzienniku Ustaw – red.) (…).

Wspomniane 30 dni od opublikowania nowelizacji w Dzienniku Ustaw minęło dziś, wraz z nastaniem niedzieli, 24.08.2014.

Romet: Impuls do rozwoju

Przepisy te od kilku lat funkcjonują w wielu krajach Europy, a dla Rometu są naturalnym procesem, który ma istotne znaczenie dla dalszego rozwoju motoryzacyjnego rynku w Polsce – podkreśla Agnieszka Starzyk

Oprócz zmiany przepisów potrzebne są dodatkowe funkcjonale rozwiązania przestrzeni miejskiej. Czekamy z niecierpliwością aż w kolejnych miastach otworzą się bus pasy dla motocykli oraz powstanie coraz więcej parkingów przeznaczonych wyłącznie dla motocykli – dodaje.

Junak: Pracujemy nad rozwojem kolekcji

Z kolei przedstawiciel marki Junak przyznaje, że prawdziwy boom na motocykle 125 zaczął się już kilkanaście tygodni temu: Będzie on miał odzwierciedlenie też w przyszłym sezonie. Intensywnie pracujemy nad nowościami na sezon 2015. Do naszej kolekcji trafi kilka nowych propozycji motocykli i skuterów 125 ccm. W tym momencie posiadamy gamę 6 motocykli Junak z manualną skrzynią biegów. To m.in. debiutujący w tym sezonie Junak 124 o bardzo sportowym charakterze. Prócz tego na junak.com.pl w sekcji 125 znajdziecie nasz bestseller – model 123 czy hit cenowy w postaci Junaka 122 w sugerowanej cenie 3599 PLN Brutto. Co ważne wszystkie oferowane w tej chwili pojazdy spełniają rygory prawne, jeśli chodzi o nową ustawę – mówi Karol Kopytek z firmy Almot, właściciela marki Junak.

Yamaha: Pomożemy kierowcom samochodów stanąć o dwóch kółkach.

Zakładamy, że rynek pojazdów 125 cm3 wzrośnie kilkukrotnie, trudno jednak przewidzieć konkretne liczby, dlatego szykujemy się na różne warianty. Z naszej strony oferujemy najszerszą wśród marek premium ofertę motocykli i skuterów o pojemności 125 cm3, w cenach zaczynających się już od 8800 PLN. Dodatkowo, przygotowujemy specjalny program, który ułatwi kierowcom samochodów rozpoczęcie przygody z jednośladem. Jesteśmy przekonani, że te wszystkie te aspekty przełożą się na zwiększoną sprzedaż pojazdów Yamaha w tej klasie
– zapewnia Joanna Kazanecka z Yamaha Motor

Z jaką prędkością maksymalnie jeździ motocykl/skuter 125 ccm?

Najłatwiej jest określić średnią z której na pewno wybijają się pojazdy wyposażone w silnik dwusuwowy (2T). To ze względu na sporą moc, przez którą niezablokowane nie spełniają na pewno wytycznych dotyczących mocy czy jej stosunku do masy jednośladu. Stąd też uwzględnianie dwutaktów nie ma większego sensu.

Wszystkie nowoczesne konstrukcje silnikowe 4T o mocy do 11 kW w przypadku motocykli z manualną skrzynią biegów śmiało rozpędzają się do ponad 100 km/h. Od tej reguły oczywiście są oczywiście wyjątki, ale nieliczne. Nieco gorzej jest w przypadku skuterów z CVT. Z racji konstrukcji skrzyni automatycznej cieszą się one nieco gorszymi osiągami i często z trudem przekraczają magiczną stówkę.

Warto dodać, że to prędkości maksymalne są bardzo obciążające jednostkę napędową. Nie warto nią w sposób ciągły i częsty podróżować. Z pewnością czerpanie garściami z mocy naszego silnika nie będzie mu służyło. Fajnym pomysłem zdaje się ustalenie sobie samemu wartości granicznej na obrotomierzu i prędkościomierzu. Np. postanów, że będziesz poza sytuacjami awaryjnymi starał się jeździć maksymalnie o 10 km/h mniej, niż maksymalne możliwości motocykla. Ten odwdzięczy się z pewnością długą i bezawaryjną pracą.

W jakiej formie w końcu weszła ustawa? Co z motocyklami posiadającymi manualne skrzynie? Na nich również można od dziś jeździć? Skuterowo.com wyjaśnia sytuację w telegraficznym skrócie fanom skuterów i motocykli 125.

Aby tedy dokonać cofamy się w czasie i to sporo – do maja. Kilka tygodni po pierwszych przeciekach z Komisji Infrastruktury, która pracowała nad projektem ustawy Sejm przegłosował propozycję zdecydowaną większością:

Pilne: Będzie można jeździć motocyklem 125 ccm z prawem jazdy B
Wówczas mowa w projekcie była wyłącznie o motocyklach 125 z automatyczną skrzynią biegów. Chwilę później przegłosowana ustawa zawędrowała do Senatu:

Pilne: Senat zgłasza poprawki do ustawy o 125 ccm
W skrócie: Senat stwierdził, że ustawa w tym kształcie promuje producentów skuterów ze stratą dla motocykli 125. Przegłosowano poprawki. Te wróciły ponownie do Sejmu. Ten zdecydował – OK, dodamy do ustawy również motocykle – pozwolimy posiadać automatyczną i manualną skrzynię biegów każdemu kto ma prawo jazdy kat. B od minimum 3 lat.

Pilne: Sejm przyjął ustawę o 125 ccm dla posiadaczy prawa jazdy B
Ustawa pozwalająca na jazdę zarówno automatem jak i manualem została skierowana do Prezydenta. Ten miał czas do 17.07.2014 na jej podpisanie, bądź odrzucenie w tym właśnie kształcie.

Pilne: Prezydent podpisał ustawę o motocyklach 125 na kat. B
Finalnie Prezydent podpisał ustawę o motocyklach 125 ccm bez rozgraniczenia na rodzaje skrzyń biegów. Można będzie jeździć zarówno posiadając automatyczną jak i manualną przekładnię.

Co z bezpieczeństwem?

Jazda na 125 ccm a data wejścia ustawy   Formularze Google

Według badań Skuterowo.com, 54% ludzi, którzy przed wejściem ustawy w życie zakupili pojazdy 125 jednocześnie wyjechali nimi na drogi publiczne. Mimo to w statystykach nie widać wzmożonej liczby wypadków. Mało tego – dokonując porównania siedmiu miesięcy tego roku w stosunku do całego sezonu 2013 widzimy dość spory spadek. W 2013 roku motocykliści uczestniczyli bowiem w 2 210 wypadkach, zginęło w nich 242 kierujących motocyklami oraz 11 ich pasażerów, a 1 808 motocyklistów i 267 pasażerów zostało rannych. Z winy motocyklistów zaistniało 967 wypadków, zginęło w nich 146 osób, a 958 osób doznało obrażeń ciała. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to:

• niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 565 wypadków,
• nieprawidłowe wyprzedzanie – 141 wypadków,
• nie zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 87 wypadków.

Oczywistym pozostaje konieczność śledzenia danych w sierpniu oraz wrześniu bieżącego roku. Mimo to można jednak przyznać iż dotychczasowe dane napawają optymizmem.

Jaki pojazd wybrać? W oficjalnej sprzedaży znajdziemy dużo pojazdów klasy 125 – zarówno skuterów jak i motocykli. Skuterowo.com wciąż uzupełnia listę wszystkich jednośladów tego segmentu. Jednak może występować problem z ich dostępnością. Na rynku panuje boom.

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Czy można już jeździć na motocyklu 125 z kat. B? Tak, od dziś

$
0
0

Pytacie poprzez redakcja@skuterowo.com z niedowierzaniem czy informacja o wejściu ustawy o 125 ccm w życie z całą pewnością oznacza, iż można już jeździć motocyklem lub skuterem 125 na prawie jazdy kat. B.

Tak, informacja jest pewna, bez obaw można wsiadać na dwa kółka 125 ccm z prawkiem B. Wynika to wprost z ustawy, która dokładnie 30 dni temu została opublikowana w Dzienniku Ustaw o czym Skuterowo.com informowało jako pierwsze:

Warszawa, dnia 24 lipca 2014 r.
Poz. 970
USTAWA
z dnia 26 czerwca 2014 r.
o zmianie ustawy o kierujących pojazdami

(…)

Art. 15. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia

30 dni minęło właśnie dziś. 24 lipca 2014 ustawa została opublikowana, a 24 sierpnia 2014 skończyło się vacatio legis. Dzięki temu w niedzielę, wraz z pierwszą sekundą dnia można w pełni legalnie podróżować wymarzonym motocyklem 125 ccm.

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Honda Varadero 125: Najlepsze filmy i opinie

$
0
0

Honda Varadero 125 to już nieprodukowany model Hondy (2001-2012). Rewelacyjnie sprawdza się nie tylko na zwykłym asfalcie, ale również na drogach szutrowych, co czyni go wręcz idealną maszyną o przeznaczeniu turystycznym. To właśnie Hondą Varadero 125 mogliśmy i nadal możemy wybrać się w daleką podróż nie przejmując się zupełnie niczym. Wygodna pozycja za kierownicą pozwala cieszyć się z długiej jazdy bez bolących pleców.

Honda Varadero 125 – co widzi kierowca podczas jazdy?

Wersja 2001 (test)

Cena katalogowa – Pojazd wycofany z produkcji, dostępne jedynie egzemplarze używane.

Honda XL 125V Varadero : Dane techniczne

Dane techniczne: Honda XL 125V Varadero
Marka Honda
Model XL 125V Varadero
Pojemność 125 cm3
Silnik czterosuwowy
Masa 167 kg
Prędkość maksymalna 125 km/h
Rozruch Elektroniczny, nożny
Hamulec przód/tył tarczowy/bębnowy
Moc maksymalna 15 KM
Wymiary 2245 / 830 / 1251 mm
Ilość miejsc 2

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/


Romet 787 125 cm3: Zdjęcia, Opis, Cena, Dane techniczne

$
0
0

Spotkaliście się już z Rometem 787? Od 2014 roku podróżuję po naszych drogach w nowej odsłonie. Po face liftingu stał się smacznym kąskiem dla wszystkich wielbicieli automatycznych skrzyń biegów. Oprócz tego – to czym zachwyca, czyli oświetlenie w technologii LED, czy też bardzo wydajny hamulec tarczowy z przodu.

Romet 787 125 cm3 : Cena

Cena katalogowa – 4899 PLN

Romet 787 125 cm3 : Zdjęcia

Romet 787 125 cm3 : Dane techniczne

Dane techniczne: Romet 787 125 cm3
Marka Romet
Model 787
Pojemność 125 cm3
Silnik 4T
Moc maksymalna 8,4 KM
przeniesienie napędu CVT
Rozruch Elektroniczny,nożny
Hamulec przód/tył tarczowy/bębnowy
Ilość miejsc 2
felgi aluminiowe

 

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Honda Forza 125: Zdjęcia, Opis, Cena, Dane techniczne

$
0
0

A teraz kilka słów o modelu, który swoją premierę będzie miał dopiero w 2015 roku Forza o pojemności 125 cm3. Został on zaprezentowany na  targach Intermot 2014. Wyposażony w moc 14 KM. To co przykuwa naszą uwagę to w pierwszej kolejności światła ledowe. Dodatkowym plusem – niesamowita oszczędność! Forza ma spalać nieco ponad 2 litry na 100 kilometrów!

Honda Forza 125 : Cena

Honda Forza 125 : Zdjęcia

Honda Forza 125 : Dane techniczne

Dane techniczne: Honda Forza 125
Marka Honda
Model Forza
Pojemność 125 cm3
Silnik czterozaworowy
Moc maksymalna 14 KM
Maks. Moment obrotowy 12 Nm przy 8250 obr./min.
Rozruch Elektroniczny, nożny
Hamulec przód/tył tarczowy/tarczowy
Ilość miejsc 2
Średnie spalanie ok. 2 l / 100 km

 

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Suzuki Address: Zdjęcia, Opis, cena, Dane techniczne

$
0
0

Kilka słów o nowości od Suzuki. Address, czyli 125-tka, którą mozna jeździć posiadając albo prawo jazdy kategorii A1 albo prawo jazdy kat. B. Wyposażony w skrzynię z 4 biegami wyróżnia się przede wszystkim niskim spalaniem, które wynosi zaledwie ok. 2 l/100 km. Na jednym tankowaniu przejedziemy ponad 250 kilometrów.

Suzuki Address : Cena

Cena katalogowa – ?

Suzuki Address : Zdjęcia

Suzuki Address : Dane techniczne

Dane techniczne: Suzuki Address 125
Marka Suzuki
Model Address
Pojemność 125 cm3
Silnik 4T
Ilość biegów 4-biegowy
Średnie spalanie ok. 2 l / 100 km
Rozruch Elektroniczny, nożny
Hamulec przód/tył tarczowy/bęben
Ilość miejsc 2

 

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Romet Black City 125: Zdjęcia, Opis, Cena, Dane techniczne

$
0
0

Romet Black City? To nic innego jak skuter tego samego producenta o nazwie White City ze zmienionym kolorem. Uzbrojony w czterosuwowy silnik chłodzony powietrzem. Black City rozpędzimy do średniej prędkości maksymalnej, c zyli 90 km/h. Za ponad 6 tysięcy złotych dostajemy wyjątkowo wysoki komfort jazdy.

Romet Black City 125 : Cena

Cena katalogowa – 6499 PLN

Romet Black City 125 : Zdjęcia

Romet Black City 125 : Dane techniczne

Dane techniczne: Romet Black City 125
Marka Romet
Model Black City
Pojemność 125 cm3
Silnik 4T
Moc maksymalna 6,6 KM
Średnie spalanie ok. 2 l / 100 km
Rozruch Elektroniczny,nożny
Hamulec przód/tył tarczowy/tarczowy
Ilość miejsc 2

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Czy warto kupić motocykl/skuter 125 ccm?

$
0
0

Jeszcze parę miesięcy temu poruszałam się po ulicach miasta skuterem o pojemności skokowej 50 cm3, jednak wraz z wejściem w życie nowej ustawy dotyczącej prawa jazdy kat. B, postanowiłam przesiąść się na 125-tkę. Dzisiaj nie wyobrażam sobie jeździć znowu skuterem o mniejszej pojemności. Jest to nie tylko lepszy komfort jazdy i większa dawka adrenaliny, ale również spore ułatwienie zarówno dla samych kierowców skuterów, jak i innych uczestników jezdni. Dlaczego?

Przede wszystkim, poruszanie się po jezdni skuterem 125tką według mnie jest bezpieczniejsze, niż jego odpowiednikiem o mniejszej pojemności skokowej. Wydawałoby się, że – na logikę – większa prędkość oznacza większe niebezpieczeństwo na drodze – nic bardziej mylnego. Niejednokrotnie spotykamy na drodze kierowców, którzy skutery traktują jak zbędne balasty na drodze, przeszkadzające jedynie w trasie i spowalniające ruch. Jak bardzo nie byłabym zadowolona z takiego zachowania, tak trudno jest się z nimi nie zgodzić – wyobraźmy sobie teren niezabudowany i jadący przed nami skuter turlający się przed nami z prędkością 45km/h. Oczywiście nie musi być to akurat teren niezabudowany, gdyż umówmy się – w naszych czasach każdemu kierowcy zazwyczaj się „śpieszy” i jest mało prawdopodobne, że będzie jechał przepisowe 50km/h na zwykłej drodze. Tu zaczynają się już mniej popierane przeze mnie zachowania kierowców, jak spychanie skuterów siłą na pobocze czy też wykonywanie niebezpiecznych manewrów wyprzedzania. Samochody osobowe nie są jednak aż takim zagrożeniem, co kierowcy tirów. Kto jechał kiedykolwiek skuterem i był wyprzedzanym przez ciężarówkę dobrze wie, o czym mówię. Nie masz pojęcia, czy w najlepszym wypadku zwieje Cię do rowu, czy też po prostu zostaniesz zgnieciony niczym mrówka. W obliczu martwego pola samochodu ciężarowego skuter jest praktycznie niewidzialny.

Genialnym rozwiązaniem jest więc jazda jednośladem, który potrafi dostosować swoją prędkość do warunków panujących na jezdni. Prędkość, którą potrafi osiągnąć skuter o pojemności skokowej 125 cm3 umożliwia płynną jazdę wraz z innymi uczestnikami ruchu bez konieczności chowania się po poboczach, a kierowcom samochodów oszczędzi wiązanki przekleństw pod adresem powolnych 50tek. Na bazie własnego doświadczenia mogę śmiało powiedzieć, że poruszanie się po jezdni 125tką nie różni się dużo od jazdy 50tką – jeśli nie chcesz zahaczyć po drodze o patrol policyjny czy też otrzymać pamiątkowego zdjęcia z podróży, to obojętne jaką pojemność skokową będzie miał Twój pojazd, i tak musisz jeździć zgodnie z przepisami, a zapas prędkości wykorzystywać na płynne wyprzedzanie lub też zachować na warunki drogowe pozwalające na nieco więcej szaleństwa. Prawdopodobnie dużo osób się ze mną nie zgodzi, gdyż jednośladami jeździ są miedzy innymi po to, aby trochę “poszaleć” na drodze, jednak mnie głównie zależy na tym, aby bezpiecznie dostać się z punktu A do punktu B.

Prędkość 125tki nie jest z kolei tak duża, aby stwarzać niebezpieczeństwo na drodze – powiedziałabym, że jest po prostu dostosowana do jazdy miejskiej. Oczywiście wyjątki zdarzają się wszędzie, jednak jeśli kierowca jest nieodpowiedzialny, to jest w stanie spowodować wypadek nawet na hulajnodze. Mimo wszystko gorąco wierzę w to, że na skuter o pojemności 125 cm3 nie odważy się wsiąść nikt, kto nigdy nie próbował jazdy na jednośladzie o mniejszej pojemności. Nawet jeśli kierowca odważy się wskoczyć od razu na głęboką wodę, bez uprzedniej jazdy na powolniejszym jednośladzie, to przecież każdy, kto posiada prawo jazdy kategorii B od 3 lat siłą rzeczy musi umieć poruszać się po drodze – pod warunkiem, że po zdaniu prawa jazdy nie schował ich na 3 lata do kieszeni i nie wyjechał przez ten okres samochodem z garażu. Do bezpiecznej jazdy motocyklem nie trzeba więc już nic więcej, jak tylko znajomości obsługi pojazdu jednośladowego. Zawsze można też zakupić kilka lub kilkanaście godzin nauki jazdy u profesjonalnych instruktorów, co jest zalecane dla świeżo upieczonych stodwudziestkopiątkowiczów.

Podsumowując – jeśli nie znasz przepisów ruchu drogowego, to nie powinieneś wsiadać nawet na rower. Jeśli jednak jesteś kierowcą od 3 lat, to po uprzednim zapoznaniu się z obsługą jednośladu możesz śmiało i bezpiecznie poruszać się po drodze 125tką. Oczywiście nie warto ufać blondynce jeżdżącej na jednośladzie, jednak nie sądzę, żeby ktokolwiek potraktował ten wpis jako poradnik dla kierowców zastanawiających się nad kupnem motocykla o pojemności skokowej 125 cm3.

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Honda CBR 125 R: Czy warto kupić?

$
0
0

Honda CBR  to marzenie wielu początkujących motocyklistów. Każdy chciałby mieć CBR 600 czy 1000cm³ i ponad 100KM zaklęte w prawej manetce. Co zrobić jeśli jednak na spełnienie tego marzenia nie możemy sobie na razie pozwolić, chociażby ze względu na młody wiek albo niewystarczające środki na koncie? Odpowiedzią jest Honda CBR 125. Najmniejsza z rodziny CBR wyróżnia się wśród innych sportowych 125ątek przede wszystkim legendą modelu, na którym wychowały się rzesze motocyklistów. CBR 125 malowana jest podobnie jak większe wersje Hondy z tej serii i nie straciła nic z zadziornego designu. Oczywiście w ciągu 10 lat produkcji wygląd zmienił się radykalnie, tak jak i cała linia sportowych motocykli Hondy, widać tu jednak konsekwencję. Jeśli japoński producent wypuszcza na rynek nowy model CBR 600 czy 1000, możemy być pewni że wraz z nimi pojawi się CBR 125 wyglądem mocno nawiązująca do stylistyki jej „dorosłych” sióstr.

Honda_CBR125R_02CBR 125  zadebiutowała po raz pierwszy w 2004 roku. Motocykl wyposażono w chłodzony cieczą jednocylindrowy, czterosuwowy silnik. Na początku produkcji zasilany był gaźnikiem, jednak po 3 latach zaczęto montować wtrysk paliwa, co pozytywnie wpłynęło na spalanie. Silnik pracuje cicho i równo, dzięki chłodzeniu cieczą nie ma ryzyka zagrzania go nawet w gęstym miejskim korku.

Pozycja na motocyklu nie jest mocno pochylona,  chociaż możemy poczuć się jak na rasowym sporcie i nawet delikatnie schować za owiewką. CBR 125  jest wyjątkowo zwinna i łatwa w manewrowaniu, mimo że ma raczej duży promień skrętu. W zakręty wchodzi chętnie i prowadzi w nich z iście sportowym zacięciem. Można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i poczuć jak na torze wyścigowym. W końcu organizowany był nawet CBR 125 Cup.  Zawieszenie tylne to centralny amortyzator, z przodu za tłumienie odpowiadają dwa klasyczne teleskopy. Rozwiązanie proste w obsłudze i skuteczne.

honda_cbr125R_1Hamulce to mocna strona CBR 125. Dwutłoczkowy zacisk i spora tarcza hamulcowa w połączeniu z jednotłoczkowym z tyłu zapewniają szybkie wytracanie prędkości.

Osiągi 125ątki od Hondy to co prawda mniej niż u konkurencji w postaci chociażby Aprilii RS 125 czy Yamahy YZF 125, bo ok. 115km/h. Za to spalanie wynosi prawie litr mniej niż w wymienionych modelach. Mała CBR pali tylko 2,5l/100km! Od 0-100km rozpędza się o ponad sekundę dłużej niż Aprilia i Yamaha, bo w 17,2 sekundy, jednak rekompensuje to symbolicznym zapotrzebowaniem na paliwo. Czy warto kupić Hondę CBR 125? Przyzwoite osiągi, bardzo niskie spalanie i frajda z jazdy na pewno mocno przeważą w wyborze tego modelu.

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Kymco Agility City 125 (skuter na prawo jazdy B): Prezentacja i opinie

$
0
0

Dziś w Skuterowo.com prezentacja typowego średniaka. Kymco Agility City 125 to wydatek zaledwie 6400 PLN. Przez ostatnie kilometry które spędziliśmy w towarzystwie tej maszyny szukaliśmy wad i zalet tego skutera.

Największym plusem tej maszyny są koła. Wymiary 100/80-16 są największymi wartościami w klasie. To czuć już od pierwszych chwil spędzonych na Kymco. Dają dużą dawkę komfortu i pewności siebie. Masywne ogumienie skutecznie tłumi wszelkie nierówności i pomaga pokonywać poprzeczne nierówności. Dobrą stroną maszyny są też podwójne amortyzatory na tylnej osi oraz miękkie lagi przedniego koła o dużym zakresie pracy.

In plus również jednostka napędowa o mocy 15 kW o dosyć rasowym brzmieniu. Nie jest ono jednak przesadzone. W połączeniu z wydechem skuter jest wyjątkowo cichy, przez co nie męczy nawet po dłuższej podróży. Tak samo jak kanapa. Jest bardzo szeroka i daje dobre podparcie również w odcinku lędźwiowym. Pozycja nie jest wymuszona, typowo krzesełkowa z dużą ilością miejsca na nogi.

Niezawodność. Kymco jako tajwański producent, który działa na światowym rynku od dziesięcioleci, modelem Kymco Agility City 125 kolejny raz udowadnia, że jego produkty cechują się rewelacyjnym stosunkiem ceny do jakości. Nie poczujecie się zawiedzeni jakością spasowania i trwałością całej konstrukcji. Model jest bardzo popularny w Hiszpanii oraz Włoszech, gdzie spora część użytkowników osiąga przebiegi powyżej 40 000 km.

Do wad prezentowanego modelu można zaliczyć desing, który jest bardzo zachowawczy, z licznymi wschodnimi akcentami, które niektórym mogą nie przypaść do gustu.

 

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/


KTM Duke 125 2015: Zdjęcia, Opis, Cena, Dane techniczne

$
0
0

Coraz częściej w motocyklach 125 cm3 możemy spotkać się z ABS’em w zestawie do kupowanego produktu. A wszystko rozpoczął KTM, który zaoferował taką opcję już w 2013 roku. To pokazuję, że ta marka na pewno dba o bezpieczeństwo swoich klientów. Przykładem: KTM Duke 125 z wtryskiem paliwa. Niskie spalanie, świetne hamulce, a także stylistyka. Cóż chcieć więcej? Może tylko trochę niższej ceny.

KTM Duke 125 : Cena

Cena katalogowa -

KTM Duke 125 : Zdjęcia

KTM Duke 125 : Dane techniczne

Dane techniczne: KTM Duke 125
Marka KTM
Model Duke
Pojemność 125 cm3
Silnik 4T
Chłodzenie Cieczą
Pojemność baku 11 litra
Waga 127 kg
Hamulec przód/tył tarczowy/tarczowy
Skok zawieszenia przód/tył 150/150 mm
Transmisja 6 biegów
Ilość miejsc 2

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Jaki motocykl 125 ccm kupić? Chiński czy markowy?

$
0
0

Jaki motocykl 125 ccm kupić? Chiński czy markowy? Już w samym tytule jest mała nieścisłość. Przecież Chińczycy też mają marki motocykli, mniej znane, niemniej są to markowe motocykle. Chociaż mało kto zna firmy takie jak Yamasaki czy Shineray, robią one całkiem porządne jednoślady. Sprzedawane są na rodzimym rynku pod zupełnie innymi nazwami, co nie dziwi, bo niektóre  (np. Xin Yang) brzmiałyby nieco zbyt specyficznie. Różnica pomiędzy chińskim, a bardziej markowym motocyklem to przede wszystkim cena. Czemu nie piszę o jakości? Bo z tym akurat bywa bardzo różnie. Chińczycy jeśli chodzi o małe pojemności, nauczyli się robić silniki o trwałości dorównującej ich japońskim odpowiednikom. Np. JinLun 200 przejechał bez remontu 60 tys km! Możliwości techniczne i światowy odbiór chińskich pojazdów nie pozwalają co prawda na produkcję większych pojemności na masową skalę, niemniej w małych pojemnościach Chińczycy wiodą prym. Mój odbiór chińskich pojazdów jest taki, że o jakość silnika nie ma się co za bardzo martwić. Gorzej, w przypadku tańszych jednośladów, jest z całą resztą. Rama potrafi szybko zardzewieć, gumy parcieją po kilkunastu miesiącach, opony pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o przyczepność. Podobnie może być z elementami nadwozia czy elektroniką. Płowiejący lakier, łatwo pękające plastiki, padające moduły czy cewki automatycznego ssania to dokuczliwe usterki.

router-ws-50-skutery-skuterowo-com-fotoid-0093Z drugiej jednak strony, chińskie motocykle mimo czasem sporych różnic w wyglądzie, oparte są na niemal identycznych podzespołach, a wymienność części jest ogromna. Wpływa to pozytywnie na cenę części zamiennych i ich dużą, obecnie, dostępność. Rynek nasycił się już chińską produkcją na tyle, że używany chiński motocykl można kupić za dosłownie kilkaset złotych i jest to najszybszy i najtańszy sposób na rozpoczęcie jazdy jednośladem. Niestety, jeśli decydujemy się na nowy pojazd, możemy liczyć się z błyskawiczną utratą wartości, co w przypadku markowych sprzętów odbywa się o wiele wolniej.

Warto wspomnieć też o serwisie. Tutaj bardzo często jakość obsługi pozostawia wiele do życzenia. Ponieważ chińskie motocykle są tanie, ich sprzedażą i serwisem zajmują się w wielu przypadkach niezbyt wykwalifikowane sklepy i serwisy, co skutkuje długim czasem naprawy, brakiem dostępu do części i nieuznawaniem usterek czy awarii na gwarancji.

xx-12547891W markowych sprzętach te problemy również się zdarzają, niemniej nie w aż tak dużej skali. Oczywiście, czasami na części trzeba czekać długo, jednak częstotliwość awarii i jakość produkcji jest o wiele wyższa. W 125ątce Hondy czy Yamahy ciężko  spodziewać się np. pękniętego sprzęgła czy spalonego modułu. Warto zauważyć również to, że nowy markowy motocykl wyposażony jest prawie wyłącznie w bezobsługowy wtrysk paliwa. Od serwisu możemy oczekiwać wysokiej jakości obsługi i szybkiego rozpatrzenia gwarancji. Utrata wartości używanego pojazdu także jest mniejsza, nasz jednoślad nawet po kilku latach będzie łatwy do sprzedania i wciąż dostaniemy za niego odpowiednią sumę.

Stojąc przed wyborem: markowy czy chiński, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od motocykla 125ccm? Czy ma być po prostu tanim środkiem transportu, w zamian za co godzimy się na niższą jakość i możliwą awaryjność, oraz spadek wartości, czy może ma to być sprzęt na lata, trwały i niezawodny, na który możemy przeznaczyć większą sumę.

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Czy na prawie jazdy AM można jeździć motocyklem 125 ccm?

$
0
0

Nasza tablica na Facebooku pełna jest wszelkich Waszych wątpliwości odnośnie prawa jazdy AM oraz możliwości jazdy z tego typu uprawnieniami na motocyklu czy skuterze o pojemności 125 ccm. Tą publikacją chcemy Was przestrzec przed tego typu pomysłami.

Dlaczego? To oczywiste – nowe przepisy o możliwości jazdy motocyklem 125 ccm dotyczą wyłącznie posiadaczy prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat! Naciąganie prawa do innych, niższych kategorii jest łamaniem prawa za go grozi kara identyczna jak w przypadku braku danych uprawnień (300 zł mandatu i zakaz dalszej jazdy).

Jak mantrę powtarzamy również fakt istnienia innych zagrożeń związanych z jadą bez danej, wymaganej kategorii. Szczegółowy wykaz konsekwencji znajdziecie w naszym artykule dotyczącym podróżowania bez ubezpieczenie OC. Co ma wspólnego jazda z prawem jazdy AM na motocyklu 125 ccm z brakiem ubezpieczenia? Dużo, bowiem poruszanie się motocyklem bez uprawnień daje możliwość braku wypłaty odszkodowań na mieniu oraz ludziach. Finalnie wszelkimi kosztami uszkodzeń pojazdów, leczenia, rehabilitacji, odszkodowań cywilnych (w przypadku czyjeś śmierci) zostanie obciążony kierowca motocykla, który nie miał prawa jazdy. Dotyczy to również niepełnoletnich – w tym przypadku za wszystko zapłacą rodzice.

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Suzuki Intruder 125: Czy warto kupić?

$
0
0

Suzuki Intruder 125 stanowi bardzo ciekawą propozycję na rynku motocykli używanych. Chociaż u nas jest bardzo mało znany, może zyskać na popularności po zmianie przepisów dotyczących prawa jazdy na 125 ccm. Produkowany był przez 9 lat, do 2008 roku i stanowi alternatywę dla swojego brata, Maraudera 125, oraz dla bardzo popularnej i dość opatrzonej Yamahy Virago 125. Wyróżnia go przede wszystkim silnik w klasycznym dla chopperów układzie V i bardzo ciekawa stylistyka. W małym Intruderze nie widać oszczędności. Duża ilość chromowanych elementów i ciekawe, „poważne” malowanie sprawiają że na pierwszy rzut oka nie widać że mamy do czynienia z motocyklem 125 ccm.

Trzeba niestety zauważyć, że mocowo  Intruder odstaje od konkurencji w postaci Yamahy Virago 125 i Hondy Shadow 125. W 2005 moc została zmniejszona z 13,5 KM do 12, co sprawia że motocykl osiąga tylko 100 km/h. Do spokojnej, chopperowej jazdy w zupełności wystarczy, chociaż zawsze lepiej mieć więcej zapasu w manetce. Lekki niedobór mocy rekompensuje za to pięknym brzmieniem silnika, bo w odróżnieniu od Virago i Shadow nie brzmi jak mała sokowirówka.

Po zajęciu miejsca za kierownicą możemy lekko się zdziwić, ponieważ pozycja jaką wymusza konstrukcja motocykla nie jest typowa dla chopperów. Bardziej można poczuć się jak na wygodnym nakedzie. Kierownica jest co prawda dość wysoka, ale nie fantazyjnie wygięta jak to miało miejsce w niektórych wersjach Virago. Podnóżki wysunięte są dość daleko, ale też nie ma tu przesady. Siodełko jest miękkie i szerokie, zapewnia duży komfort podróży – nawet na nierównej drodze nasze plecy nie będą odczuwać zmęczenia.

Hamulce to standard. Przód mógłby być wyposażony w przynajmniej dwutłoczkowy zacisk i nieco większą tarczę, ale przy mocy i osiągach Intrudera 125 wystarcza do skutecznego wytracania prędkości.  Przedni hamulec nie jest niestety zbyt dobrze dozowalny.  Z tyłu znajdziemy klasycznie bęben hamulcowy. Zestaw wskaźników nie jest zbyt rozbudowany – ogranicza się do prędkościomierza i kilku podstawowych kontrolek.

Suzuki Intruder 125 pali ok. 3,3 litra w mieście, zależnie oczywiście od tego jak obchodzimy się z manetką. Na pewno będzie wyróżniał się na tle innych motocykli tej klasy i jest dobrym wyborem jeśli chcemy mieć coś bardziej wyjątkowego niż  popularną Virago 125.

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Motocykl Romet Arrow Fly 125 ccm już w sprzedaży

$
0
0

Portfolio motocykli 125 ccm marki Romet wzbogaciło się o kolejny jednoślad. Arrow Fly 125 ccm jest już dostępny w salonach sprzedaży. Ten sportowy motocykl dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B wyceniono na 6499 PLN.

Romet Arrow Fly 125 bazuje na znanej już konstrukcji 50 ccm, która przez ostatnie miesiące cieszyła się dość sporym powodzeniem na rynku motorowerów. Prócz pojemności silnika oraz wydechu trudno dostrzec więcej zmian konstrukcyjnych.

Seria Romet Arrow Fly to przede wszystkim design. Trudno nie doszukiwać się tutaj sportowych akcentów podkreślanych przez agresywne kształty lamp, liczne owiewki czy sporych rozmiarów wydech. Emocje potęguje przede wszystkim pozycja za kierownicą, zachęcająca do niepokornego pokonywania kilometrów. Od strony użytkowej pochwalić należy bardzo wydajny, dwutarczowy układ hamulcowy i światła LED.

Podobnie jak w Arrow Fly 50 ccm silnik zasilany jest tradycyjnym gaźnikiem. Ten determinuje powstanie największej wady tej konstrukcji – sporych rozmiarów boczna kopka pokryta chromem, która przez to niepotrzebnie rzuca się w oczy.

Nieco zwiększyła się masa motocykla – 112 kg. Nie wpływa jednak ona na osiągi jednostki. Romet Arrow Fly 125 bez problemu powinien osiągać prędkość do 100 km/h. Maksymalna moc serca tej maszyny osiągana jest przy 7 000 obrotów na minuję i wynosi 9.5 KM, co jest standardem w tej klasie. Silnik został zblokowany manualną, pięciobiegową skrzynią. Całość chłodzona jest powietrzem.

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/

Viewing all 75 articles
Browse latest View live